Resocializačný program v centre je postavený a funguje na princípoch jednej komunity. Klient sa v priebehu svojho pobytu v komunite nachádza na rôznej úrovni jej hierarchie, vystupuje v rôznych stupňoch pozícií. Tie priamo zodpovedajú jeho postupu (pokroku) v programe. Každá fáza prináša do života klienta určité povinnosti, úlohy, ktoré by mal v danej fáze zvládnuť. Po tom, ako sa sám presvedčí a dokáže, že ich zvládnuť vie, má možnosť postúpiť v rámci hierarchie komunity vyššie. Čím vyššia úroveň hierarchie, tým viac zodpovednosti sa prenáša na klienta a súčasne klient získava aj viac práv. Zodpovednosť sa netýka len vlastného správania, ale aj zodpovednosti za ostatných členov komunity a život v nej. Väčšie práva sa spájajú so znižujúcim sa množstvom kontroly, možnosti samostatných vychádzok, priepustiek, možnosť individuálne využívať voľný čas, častejší kontakt s príbuznými a podobne.
V rámci resocializačného programu COR centra n. o. existuje nasledovný systém fáz resocializácie:
1. Fáza adaptačná – integrácia klienta do systému komunity, získava staršieho „patróna“, ktorý mu v tejto fáze pomáha. Vzhľadom na to, že táto fáza je určená na adaptáciu klienta do komunity, kontakt s vonkajším okolím aj rodinou je obmedzený. V závislosti od individuálnych prípadov ide o rôzne dlhý čas a rovnako aj dĺžka tejto fázy je rôzna. Odporúčaná dĺžka adaptácie klienta na režim a centrum je optimálne 3 mesiace, najviac 6 mesiacov.
2. Fáza konfrontačná – klient má už v tejto fáze rôzne funkcie, za ktoré si zodpovedá.
Slúži na vžitie sa s pravidlami, životom a prácou v komunite. Má častejší kontakt s rodinou, blízkymi, môže mať častejšie vychádzky. Ide o náročnú fázu, ktorá prináša množstvo sociálnych tréningových nástrah. Dĺžka fázy je individuálna. Môže trvať 3-6 mesiacov.
3. Fáza rozhodná – kladie na klienta zodpovednosť za „novších/mladších“ klientov, život a fungovanie komunity a kontakt so širším sociálnym okolím je tu už značne frekventovanejší. Klient má väčšie privilégia, ktoré mu umožňujú napríklad pokračovať v príprave na budúce povolanie, prípadne hľadať si zamestnanie. Dĺžka fázy je individuálna. Zväčša trvá 3-6 mesiacov.
4. Fáza kontaktná – pripravuje klienta na postupné odpútanie sa od komunity a návrat do rodinného prostredia alebo prípravu na samostatný život mimo centra. Zodpovednosť klienta je v tejto fáze najrozsiahlejšia. Klient vďaka svojej nadobudnutej zodpovednosti za zverené úlohy môže dosiahnuť úroveň „pravej ruky“ zamestnancov. Nevyhnutné je klienta smerovať tak, aby nestratil kontakt so svojím problémom, ktorým je závislosť a napojil sa na niektorý druh podpornej pomoci v systéme postresocializačnej starostlivosti – napríklad pravidelná účasť na podporných skupinách – abstinenčných kluboch. Dĺžka fázy je individuálna. Zväčša trvá 3 a viac mesiacov.
Rozdelenie resocializačného programu do niekoľkých štádií umožňuje klientom udržanie sa v realite a súčasne orientáciu na budúcnosť. Má korektívnu funkciu z hľadiska stability vzťahov v komunite a motivačnú funkciu z hľadiska chuti napredovať a získavať tak rôzne výhody, právomoci a špecifické postavenie v hierarchii komunity.